Зміст

Як ефективно підготуватись до ТЗНК (тесту загальної навчальної компетенції)?

Складання тесту загальної навчальної компетенції (ТЗНК) є справді нелегким випробування для здійснення омріяних планів – навчання в магістратурі.

Чи є секрети для успішного складання тесту? Так, є. Основним секретом є тривала ґрунтовна підготовка. Ніхто не знає, які завдання будуть включені до тесту наступного року і тому важливою позицією є артикуляція саме підготовки до тесту.

Секрет підготовки до ТЗНК

Перше, що слід зробити, – ознайомитись із запропонованими на сайті демонстраційними тестами. Потім слід спробувати їх вирішити. Щороку пропонуються для виконання завдання з текстами, завдання на аналітичне мислення і, безумовно, на логічне. Якщо у Вас до цього читався курс логіки, слід повторити матеріал, тому що є завдання, які повторюють основні теми курсу формальної логіки. Якщо логіку Вам не викладали і при вирішенні тестових завдань Ви побачили, що не все змогли вирішити, безперечно, слід узяти до рук звичайний підручник з логіки (для вищої школи) і почати його вдумливо читати. Звичайно, бажано знайти матеріал, який міститеме не тільки викладення розв’язання завдань, подібних до тестових, але й матеріал теоретичний, що дозволить зорієнтуватись в типології завдань, що пропонуються в тестах (орієнтуємось на всі тести, що розміщені на сайті). Запрошуємо Вас приєднатися до нашого Онлайн Zoom курсу для підготовки до ТЗНК. Наш курс є концентрованою інформацією дисципліни з логіки з ТЗНК згідно Програми МОН. 

Наш онлайн конспект для підготовки до складання ТЗНК є дуже зручною, тому що містить, по-перше, стислий конспект основних (не всіх) тем з логіки, а, по-друге, в ній покроково розбираються завдання тестів.

Приклад вирішення завдання ТЗНК

Так, наприклад, майже кожного року в тестах міститься завдання зробити (чи перевірити) висновок за логічним квадратом. Для того, щоб правильно відповісти, необхідно знати що собою являє логічний квадрат і як між собою співвідносяться прості судження за логічним значенням. Наприклад, завдання із тесту за 2021 рік:

Філолог: Латинський крилатий вираз «Errare humanum est» («Людині властиво помилятися») є скороченням афоризму Сенеки-старшого «Errare humanum est, stultum est in errore perseverare» («Людині властиво помилятися, але нерозумно наполягати на своїх помилках»).

Яке з наведених нижче тверджень є запереченням скороченого афоризму Сенеки-старшого «Людині властиво помилятися»?

А. Є люди, які ніколи не помиляються.

Б. Кожна людина інколи помиляється.

В. Ніхто ніколи не помиляється.

Г. Деякі люди завжди помиляються.

Д. Немає людей, які ніколи не помиляються.

Прочитавши умову, відразу визначаємо, що нам пропонується вирішити завдання, пов’язане із логічним квадратом. Судження, яке прописано в умові «Людині властиво помилятись» є простим категоричним судженням типу А, загально стверджувальним. Із заперечення загально стверджувального судження випливає частково заперечне судження. Шукаємо правильну відповідь у запропонованих варіантах. Варіанти Б, В, Д є неправильними, тому що пропонують загальні судження, а нам потрібно часткове. Часткові судження є у варіанті А і варіанті Г, але нам потрібно частково заперечне, а це тільки варіант А, тому що варіант Г є частково стверджувальним. Отже, правильна відповідь, варіант А.

Завдання доволі швидко і легко вирішується чому, тому що знаємо теоретичний матеріал, який знайшли у першій частині методичних рекомендацій.

Також слід пам’ятати, що серед запропонованих варіантів відповідей правильна тільки одна, тому можливо скористатись методом виключення відразу неправильних відповідей. А для цього необхідно розумітись на логічному матеріалі.

Побажаю здійснити свої мрії, вступити на омріяну спеціальність в магістратуру, а перед цим – успішно скласти тести! 

Хочете отримувати сповіщення про наші корисні статті першим?

    Статті автора

    Про автора

    Олена Астапова-Вязьміна
    Авторка методички для підготовки до ТЗНК, викладачка підготовчого курсу

    Вітаю! Я, Астапова-Вязьміна Олена Ігорівна, кандидатка філософських наук, доцентка кафедри філософських і політичних наук Черкаського державного технологічного університету.

    Мені дуже подобається викладати філософські дисципліни. Щоразу, коли студентська аудиторія тільки починає знайомитись з філософськими ідеями або концепціями, їй відкривається завіса інакшого бачення світу і разом проходити цей шлях – це велике задоволення. Кожен студент – неповторна особистість, кожен бачить світ по-своєму і в цьому є велика радість відкриття!

    Логіку почала викладати в 2000 році і назавжди закохалася в неї. Вона надзвичайно цікава наука і відкриває як світ для тебе, так і тебе в собі. І на моє глибоке переконання, саме логічне, критичне мислення дозволяє людині ставати Людиною. Вміння аналізувати, робити висновки і вибудовувати зв’язки між предметами і явищами, дозволяє наблизитись до досконалості.

    Не бійтесь опановувати нове! Це завжди цікаво! Трішки терпіння, роботи … і задачка буде вирішена. Якщо хтось із вас не відразу вирішує логічні завдання, не переживайте, всьому можна навчитись і все можна опанувати! Теоретична база + практичні навички і ви будете неперевершені!